Athletics and Swimming Sports Assembly 2017

Awards won and records broken

The following students received awards at our Athletics and Swimming Sports Assembly 2017.

Congratulations to the winners.

Chandler House, Champion House, Athletics
Hanna House, Champion House, Swimming

ATHLETICS AWARDS

Athletics Award Winners
Swimming Award Winners

Year 7 Girls — Drew Cup
Third: Georgie-Rose Boyd
Second: Arabella Barrio
First: Rivi Maling

Year 7 Boys — Hay Cup
Third: Thomas Joblin
Second: Caleb Blind
First: Tom Empson

Year 8 Girls — Craig Cup
Third: Charlotte Crofsky
Second: Grace Wisnewski
First: Georgia Cutler
Georgia also broke the Yr8 Long Jump & Yr8 High Jump records which were previously set in 2013 & 1997

Year 8 Boys — Larner Challenge Cup
Second Equal: Lachy Dawe
Second Equal: Toby Robinson
First: Nathan Feyter

Under 14 Girls — Sutton Memorial Cup
Third: Grace McGirr
Second: Sade Kaipara-Morrison
First: Annalies Kalma
Annalies Kalma also broke the Junior Girls 100m, 200m & Long Jump records which were last set in 2003, 2005 & 2016

Under 14 Boys — St Peter’s School Cup
Third Equal: Andrew Smith
Andrew also broke the Junior Boys 80m Hurdles record which was last set in 1999
Third Equal: Cory Garland
Cory also broke the Junior Boys Shotput record last set in 1990
Second: Brandon Lowther
First: Dawson Smith
Dawson also broke the Junior Boys 300m record which was last set in 2014

Under 16 Girls — Falconer Family Cup
Third: Sophie Waddell
Second: Caroline Kolver
First: Charli Miller
Charli also broke the Intermediate girls 300m Hurdles, 1500m & the open 3000m record which were last set in 2016, 2013 & 2013

Under 16 Boys — St Peter’s School Cup
Third Equal: Owen Comber
Third Equal: Andrew Viane
Andrew also broke the Intermediate Shotput record which was last set in 1986
Second: Bodie Mechell
First: Lochie Montgomerie

Senior Girls — Vosper Cup
Third: Olivia Bryce
Olivia also broke the Senior Girls HighJump record which was last set in 2016
Second: Jess Strick
Jess also broke the Senior Girls 80m hurdles record last set in 1992
First: Lauren Henry
Lauren also broke the Senior Girls Longjump, 100m & 200m records which were last set in 2016, 2008 & 1993
Special mention to Sam Montgomerie who broke the Senior Boys 1500m record which was last set in 1996

Senior Boys — St Peter’s School Cup
Third: Benjamin Prince
Second: Conor McGiven
Conor also broke the 300m Open Hurdles record last set in 2008
First: Kaea Hongara

House Relay Trophy
Dawn Trophy 
First: Chandler

Junior Female Athlete of the Meet
Lord Cup
Georgia Cutler

Junior Male Athlete of the Meet
Ewing Cup
Tom Empson

Senior Female Athlete of the Meet
Tasman Cup
Lauren Henry

Senior Male Athlete of the Meet
Crerar
Kaea Hongara

Champion House—Whitney House Trophy
Fourth: Swears
Third: Thornton
Second: Hanna
First: Chandler

 

 SWIMMING AWARDS

Year 7 Girls—Burgess Cup
Third: Katie Axtell
Second: Zoe Burden
First: Rivi Maling

Year 7 Boys—Cooper Cup
Third: Charlie Stewart
Second: Caleb Blind
First: Spencer Cleland

Year 8 Girls—Harper Cup
Third: Chloe Challis
Second: Emma Bishop
First: Jade Morrison

Year 8 Boys—Cooper Cup
Third: Elston Fraser
Second: Connor Davison
First: Lachy Dawe

Under 14 Girls—Vosper Cup
Third: Jorja Metcalfe
Second: Jade Houston
First: Francesca Pollock
Francesca also broke the U14 100m freestyle record by .8 seconds

Under 14 Boys—Blomkamp Cup
Third: Oliver Stewart
Second: Matthew Axtell
First: Fin Conchie

Under 16 Girls—Wallace Cup
Third  Olivia Came
Second: Sarah Mann
First: Madison Fuller

Under 16 Boys—St Peter’s Bowl
Third: Hamish Hill
Second: Tangaroa Lewis
First: Tyler Tapper

Over 16 Girls—Wallace Cup
Third: Josephine Oosterhuis
Second: Brooke Kilmister
First: Danielle Spreadborough

Over 16 Boys—Cooper Cup
Third: Reuben Van Dalen
Second: Joseph Frengley
First : Luke Mitchell
Luke also broke the Open Boys 200m Freestlye record by 56.9 seconds

House Relay Trophy—Timmings Trophy
Fourth: Thornton
Third: Swears
Second: Chandler
First: Hanna

Junior Female Swimmer of the Meet
St Peter’s Cup
Rivi Maling

Junior Male Swimmer of the Meet
St Peter’s Cup
Fin Conchie

Senior Female Swimmer of the Meet
Cooper Bowl
Danielle Spreadborough

Senior Male Swimmer of the Meet
Cooper Bowl
Luke Mitchell

Champion House–Challenge Cup
Fourth: Swears
Third: Thornton
Silver: Chandler
First: Hanna

 

 

Did you find what you were looking for? Let us know if we can help!

NEWS
St Peter's News
TodayEvents
EVENTS
VISIT
Contact
News EventsNews
Courses
EnrolEnrol